Faucets

Musluklar

Mega Yapı

Musluk tipinizi belirlemek, herhangi bir onarımdan önce ilk adımdır. Bu eğitim, size evde kullanılan en yaygın dört batarya türüne genel bir bakış sağlayacaktır:

 

Top

Disk

Kartuş

Sıkıştırma

İlk üçü (top, disk ve kartuş), kauçuk veya neopren rondelalar kullanmadıkları için her tür "yıkamasız musluk" dur. İkincisi (sıkıştırma), temel yıkayıcı musluğunuza çok benzer. Her türe bir göz atın ve nasıl çalıştıklarına ve nasıl farklı olduklarına dair bir genel bakış edinin. Her tür için bir onarım öğreticisinin bağlantılarına erişebilirsiniz.

Top Musluk

Modern mutfak tezgahında musluktan yuvarlak lavaboya akan su

Kevin McFeely / Getty Images

Top musluklar mutfak evyelerinde çok yaygındır ve ilk tip yıkayıcı musluklardı. Musluk musluğunun tabanının hemen yukarısında yuvarlak, top şeklindeki bir kapak üzerinde hareket eden tek kulpları ile tanınabilirler. Top musluğun, musluk gövdesi içindeki özel bir plastik veya metal topu kontrol eden tek bir kolu vardır. Bu topun içinde kauçuk O-halkalar ve yaylı lastik contalarla birlikte bölmeler veya yuvalar vardır. Topun konumuna bağlı olarak, bilye / kol tertibatı, musluktan çıkan suyun akışını ve karıştırma sıcaklığını kontrol eder.

 

Bu tür musluğu oluşturan parçaların sayısı nedeniyle, bilyeli musluklar, kartuşlu musluk veya diskli musluk gibi diğer yıkamasız musluklara göre daha fazla sızdırma eğilimindedir.

Disk (veya Disk) Musluk

Paslanmaz çelik mutfak bataryası

Fotosearch / Getty Images

Seramik diskli bataryalar, modern batarya teknolojisindeki en son gelişmedir. Geniş bir silindirik gövde üzerindeki tek kolu ile tanınabilirler. Diskli musluk, basınç dengesi kartuşu adı verilen bir karıştırma odası içinde sıcak ve soğuk suyu karıştırır. Bölmenin altındaki iki seramik disk, su akışının hacmini kontrol etmek için yükselip alçalacaktır. Sıcaklık, sapın yan yana dönüşü ile kontrol edilir. Bu musluklar yüksek kaliteli, çok güvenilirdir ve çok sık onarım gerektirmez.

Kartuşlu Musluk (İki Saplı)

Banyo lavabosu ve aynası

Çift kollu kartuşlu musluklar, basınçlı yıkayıcı musluklardan neredeyse ayırt edilemez görünüyor. Bununla birlikte, kulpların kullanıldığında nasıl hissettiğinden farkı anlayabilirsiniz. Basınçlı musluk, su akışını kapatmak için yıkayıcıyı sıkıştırmanızı (sıkıştırmanızı) gerektirir. Kartuşlu bir musluk ile hareket pürüzsüz ve tutarlıdır. Yarım dönüşle, kol kapalı konumdan açık konuma geçer. Musluk, bir sıkıştırma musluğunda olduğu gibi ilave basınç gerekmeden kapanır.

Sıkıştırma Yıkayıcı Musluk

Banyo bataryası

Basınçlı rondelalar, isteğe bağlı iç mekan tesisatının başlangıcından beri piyasadadır. Eski evlerde bulunurlar ve güncellenmiş sürümleri genellikle bu güne kadar daha yeni evlerde tesisat lavabolarında kullanılır. Bu musluklar tipik olarak en ucuzdur, ancak en çok sızıntı ve bakıma eğilimlidir. Basınçlı yıkayıcı musluklar, ayrı sıcak ve soğuk su kulpları ve su akışını kapatmak için kolları sıkmanızı gerektiren eylemleriyle tanınır. Bu musluklar, ucunda bir vana yuvasına baskı yapan bir rondela bulunan bir tür yüceltilmiş vida türü olan bir sıkıştırma mili kullanarak çalışır.