Ana Su Kapatma Vanasını Bulma

Mega Yapı

Su, şehirdeki üç vanadan geçtikten sonra, evinizdeki ana kapatma vanası olarak bilinen şeye gelir. Bu, acil bir durumda bulabilmeniz gereken valftir. Acil bir durum oluşmadan önce onu bulun, böylece zor durumda kaldığınızda nerede olduğunu bilirsiniz. Bu vana genellikle bodrum katında veya evin kullanım alanında bir dış duvarda bulunur. Ana kapatma vanası, açıkken boru boyunca tam su akışına izin verir. Bu vanayı kapatmak (saat yönünde çevirerek) tüm evin su beslemesini keser.

 

Evinizdeki ana kapatma vanası muhtemelen iki tasarımdan birine sahiptir:

• Sürgülü vana: Sürgülü vanalar çok güvenilirdir ve yıllarca dayanır, ancak yıllarca döndürülmeden döndürülmeleri zorlaşır. Evinize taşındığınızdan beri ana kapatma valfini kapatmadıysanız, şimdi yapın. 6 inçlik suda durana kadar beklemektense, şimdi çıplak ellerinizle çeviremeyeceğinizi öğrenmek daha iyidir.

• Küresel vana: Kümes içine giden plastik veya bakır ana su boruları olan evler tam akışlı bir küresel vanaya sahip olabilir. Bu vana, kol boru ile hizalandığında açıktır. Kapatmak için, tutamağı boruya dik açıda olacak şekilde saat yönünde 1/4 tur çevirin.