Shut Off Taharetmatik Vana Türleri

Mega Yapı

Evinizin sıhhi tesisat sistemi, acil durumlarda veya onarım veya yükseltme yapmanız gerektiğinde suyu kapatmanıza izin veren su boruları boyunca çeşitli noktalarda bulunan çeşitli valflere sahiptir. Suyu kapatmak genellikle birçok sıhhi tesisat projesinin ilk adımıdır. Bu nedenle, uygun su kapatma vanasını bulmak ve kapatmak çok önemlidir.

 

Su vanaları, suyun evinize ilk girdiği su sayacının yakınında bulunan ana su vanasından, besleme borularının musluklara, tuvaletlere veya diğer cihazlara su iletmesinden hemen önce bulunan küçük bireysel Fikstür kapatma vanalarına kadar değişebilir. Bu valflerin bazıları oldukça büyüktür, diğerleri ise küçüktür. Valfler genellikle iki yoldan biriyle çalışır: ya akan suyu açmak ve kapatmak için katı bir iç kısım döner ya da su akışını kapatmak için bir yıkayıcı veya conta ile bir çeşit kök "sıkar".

 

İşte sizinkini tanımlamanıza yardımcı olacak altı yaygın su kapatma vanası türü.

1-Küresel Vana

Bir küresel vana, genellikle bir kol tutamağına sahip büyük bir metal valftir. Valf, kol kolunun kısa bir 1/4 dönüşü ile tamamen açılıp kapandığı için hızlı bir şekilde kapanacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, ev için ana su kesintisinde sıklıkla görülen valf türüdür. Genellikle bunu tanıyabilirsiniz, çünkü sapın altındaki valf gövdesi, topun içine sığdığı soğanlı bir bölüme sahip olacaktır.

 

İç topun merkezinde bir delik vardır. Valf açıkken, delik su borusunun yönü ile hizalanır ve su akışına izin verir. SAP kapatıldığında, top 90 derece döner, böylece toptaki delik engellenir.

 

Bu, ana su borularında oldukça yaygın bir valf türüdür.

2-Gate Vana

Gate vana, vana açık ve kapalı mekanizma ile açıklanır. Bir kapı vanasını açmak veya kapatmak için, valf gövdesinin içindeki bir metal kapıyı yükseltmek veya düşürmek için dairesel bir tutamak döndürülür. Valf kapalıyken, kapı su akışını engeller.

 

Tıpkı küresel vana gibi, kapı vanası da tam akışa izin vermek veya tamamen kapatmak için tasarlanmış bir all-or-nothing valfidir. Ayrıca, küresel vana gibi, bir kapı vanası da büyük bir metal valftir.

 

Kapı vanaları konut sıhhi tesisatında biraz sıra dışıdır ve endüstriyel uygulamalarda daha yaygındır. Ancak, ana su borunuzu veya başka bir büyük su borusunu kontrol eden birini bulabilirsiniz. Bazen sıcak su kazanına giden boruda bulunurlar.

3-Küresel Vana

Dışarıdan, bir küresel vana, hafif soğanlı bir metal gövdeye sahip bir küresel vanayı andırır. Ancak, küresel vana, globe Vana su akışı ayarlanabilir izin vermek için tasarlanmıştır. Valfin içinde, içinden geçen bir su akış portuna sahip bir bölme vardır. Kolu yıkama veya altındaki bir nevi mühür ile bir piston çalışır. Tutamak valfi kapattığında, piston su akış deliğine karşı aşağı doğru hareket eder ve kısmen kapatır. Kolu çalıştırıldığında, genellikle piston vana içinde aşağı sıkın hissediyorum.

 

Su akışının değişken bir şekilde kontrol edilmesi gereken durumlarda bir küresel vana kullanılır. Bu tip bir valf genellikle açık havada su musluklarına giden boruları kontrol eder, ancak sıhhi tesisat hattının bir dalının kapandığı her yerde de bulunabilir.

4 Açılı Fikstür Kapatma Vanaları

Bireysel armatürlerin hepsi, sadece bu armatürlere suyu kontrol eden bireysel kapatma valflerinde bir şekle sahip olmalıdır. Bu, diğer alanlara su akışını kesintiye uğratmadan armatürün kendisine küçük onarımlar veya değiştirmeler için suyun kapatılmasını sağlar.

 

Bu Fikstür kapatma vanaları birçok görünüme sahip olabilir, ancak çok yaygın olan, kavrama için nervürlü kenarları olan oval bir tutamağa sahip küçük bir gümüş renkli valftir. DAHİLİ olarak, bu valfler sıkıştırma sapını kullanabilir (valfi kapatırken bir "sıkma" hissedeceksiniz), ancak daha yaygın olan, içinde küçük bir top kullanan bir stildir. Bununla birlikte, tutamağın kısa bir 1/4 dönüşü, valfi tamamen açıktan tamamen kapalı hale getirir.

 

Fikstür kapatma vanaları, bakır borulara lehimlenebilen veya plastik borulara solvent ile yapıştırılabilen stillerde mevcuttur, ancak daha yaygın olanı, boru üzerinde kayan ve yerinde sıkılan sıkıştırma bağlantı parçalarıdır.

 

İlk varyasyon, bir su borusunun duvardan çıktığı zaman, besleme borularının bir lavabo musluğu veya tuvalet valfindeki tailpieces'e aktığını hissetmek için düz bir şekilde yukarı doğru eğilmesi gereken açılı bir Fikstür kapanmasıdır. Muhtemelen evinizde bu vanaların oldukça fazla sayıda olacak.

5-Düz Fikstür Kapatma Vanaları

Açılı Fikstür kapanmasının yakın bir akrabası, aynı şekilde çalışan, ancak su akışının doğrudan fikstüre doğru akabileceği yerlerde kullanılmak üzere tasarlanmış düz bir kapanmadır. Su borusunun duvardan ziyade zeminden çıktığı yerlerde çok sık kullanılır.

6-Stop-ve-atık Vana

Stop-and-waste valfi, yağmurlama hatlarının kışın donmasını önlemeye yardımcı olan önemli bir sulama tesisatıdır. Stop-and-waste valfi bir sayaç anahtarı ile açılır ve kapanır ve kapalı konumda olduğunda, hattaki herhangi bir suyu otomatik olarak tahliye eder.