Information About Water Valves

Su Vanaları Hakkında Bilgiler

Mega Yapı

Su vanaları sıcak su, soğuk su, yeraltı suyu, içme suyu, tuzlu su ve/veya atık su işlemlerini ve kontrollerini sağlamak için tasarlanmıştır. Vanalar birçok günlük kullanılan makinelerin bir parçasıdır ve çeşitli işlevleri gerçekleştirebilirsiniz. Üç ortak valf işlevi durdurma ve başlangıç akışı, azaltma (kontrol) akışı ve akış için bir dönüş kontrolü (kontrol) olarak hareket içerir.

 

Durma/Çalıştırma vanaları, akış daraltılmış olması gerekmeyen sistemler için kullanılır. Vana akışı sağlamak için açılır ve akışı durdurmak için kapanır.

 

Gaz veya kontrol valfleri sistem den akış hızını ve kapasitesini kontrol eder.

 

İade edilmeyen veya kontrol valfleri akış yönünü kontrol eder. İstenilen yönde akış vanayı açarken, karşı yöndeki akış valfkapalı dır. Bu vanalar atık su yönetimi gibi uygulamalarda sistemlere geri akışını önlemek için önemlidir.

 

Kontrol Yöntemi

 

Akışı kontrol etme mekanizması valfin uygulamasına bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, bir vana üzerinden akışı kontrol iki yolu vardır.

 

Doğrusal hareket valfleri, akışı durdurmak, durdurmak veya daraltmak için düz bir çizgide hareket eden bir kapatma üyesi kullanır. Kapatma cihazı diyafram gibi bir disk, çıta veya esnek malzeme olabilir. Kapatma cihazı aşağıdakiler için kullanılabilir:

 

·         Bir diski veya fişi bir deliğe veya karşı taşıma

·         Bir delikten çıta, silindirik veya küresel yüzey kaydırma

·         Esnek bir malzemeyi akış geçidine taşıyın

Döner hareket valfleri, bir deliğin çapı boyunca uzanan açısal veya dairesel bir şaft hakkında bir disk veya elips döndürür.

 

·         Çeyrek dönüş valfleri, sapın 90° dönüşünden sonra tamamen açık veya tamamen kapalı durumda olacaktır.

Tür

 

Su vanaları birçok türü vardır.

 

·         Bilyalı vanalar sıkı kapatmalar sağlar, ancak sıhhi uygulamalar için uygun değildir.

·         Kelebek vanalar sadece bir yönde akış izin verir.

·         Kontrol valfleri kendi kendini harekete doğurür ve proses akışının tersine dönmesini önler.

·         Diyafram vanaları su akışını kapatma elemanından ayırır.

·         Yönlü vanalarseçilen geçitler üzerinden akışı yönlendirir.

·         Diverter valfleri proses akışını yönlendirir.

·         Drenaj valfleri fazla ortamı.

·         Birsıvının seviyesi değiştikçe float vanaları otomatik olarak açılır veya kapanır.

·         Ayak vanaları dahili bir süzgeç ile kontrol vanaları vardır.

·         Kapı veya bıçak vanaları, bir kapatmaelemanının akışı kapatmak için akışa kaydığı doğrusal hareket valfleridir.

·         Küre ve çimdik vanalarıdiğer doğrusal hareket cihazları türleridir.

·         İğne vanaları bir vana sapının ucunda ince, konik bir noktaya sahiptir.

·         Poppet vanalar bir sızdırmazlık cihazı ve yay ile portları açıp kapatır.

·         Priz veya stop-cock vanalarhem açık/kapalı hem de azaltma fonksiyonları için tasarlanmıştır.

·         Diğer su vanaları sıhhi veya hijyenik vanalar, numune alma veya dağıtım vanaları, kapakkapatma valfleri, solenoid vanalar ve geçiş vanalarıdır.

Vana İnşaatı

 

Su uygulamaları için kullanılabilecek vanalar birçok türü vardır. Her vana tipi, kendi özel uygulamasında uygun çalışmasını sağlamak için benzersiz bir yapıya sahiptir. Bir vana bileşenleri hakkında daha kapsamlı bir açıklama için Endüstriyel Vanalariçin seçim kılavuzunabakın. Temel bileşenler aşağıda listelenmiştir.

 

 

Vananın temel parçaları.

 

·         Vananın gövdesi parçaları bir arada tutar.

·         Kaput, vücuttaki açıklığın kapağıdır. Kaput, gövde, disk ve aktüatör gibi iç vana parçalarını da destekleyebilir.

·         Döşeme,gövdeyi yönlendirmek için kullanılan disk, koltuk, gövde ve kollar gibi değiştirilebilir iç parçalar için kullanılan bir terimdir. Döşeme, vananın temel hareketlerinden ve akış kontrol özelliklerinden sorumludur.

·         Disk ve koltuk, sıvı akışına izin verme ve yasaklama olanağı sağlar. Disk kapatıldığında sistem tam basınç altındadır. Koltuk, diskin akışı durdurmak için kapatması için bir yüzey sağlar.

·         Gövde, vanayı açmak veya kapatmak için diskin, fişin veya topun hareketinden sorumludur. Genellikle sahte ve vana el tekerleği, aktüatör veya iplik tarafından kolubağlı. Gövde, vanayı açmak veya kapatmak için diski doğrusal veya döner bir hareketle hareket ettirir.

·         Kök ambalajkök ve kaput arasında sıkı bir mühür oluşturmak için kullanılır. Bir bezi takipçisi, bir bezi, doldurma kutusu, ambalaj malzemesi, ya da bir arka koltuk: ambalaj birkaç bileşenden biri ile donatılmıştır. Ambalaj, gövdeve sıvı veya gaz kaybının önlenmesinde önemlidir.

·         Boyunduruk ve boyunduruk somun tahrik mekanizması ile vücut bağlamak için kullanılır. Boyunduruk, aktüatör tarafından geliştirilen kuvvetlere, hareketlere ve torka dayanacak kadar güçlü olmalıdır. Somun kök hareketini kontrol etmek için kullanılır.

Su Vanası Aktüasyonu

 

Vana aktüatör kapağı açmak ve kapatmak için kök ve disk çalışır. Vanayı çalıştırmak için gerekli tork, hız ve otomatik aktüasyon ihtiyacı gibi sistemin ihtiyaçlarına bağlı olarak aktüatörlerin çeşitli türleri vardır. Bazı su vanaları elle, bir el tekerleği veya krank veya mekanik cihazlar gibi şamandıralar ve kamlar ile hareket ettirilir. Diğerleri elektrik, pnömatik, elektro-hidrolik veya hidrolik yöntemlerle çalıştırılır.

 

Manuel/elle çalışan aktüatörler vanayı açmak veya kapatmak için el tekerleği veya krank kullanır. Otomatik değildir, ancak kullanıcıya valfi gerektiği gibi konumlandırma olanağı sunar. Manuel aktüatörler güç erişimi olmayabilir uzak sistemlerde kullanılır, ancak büyük vanalar içeren uygulamalar için pratik değildir. El tekerleği, vananın gerekirse açık veya kapalı olarak dövülmesine izin veren bir gövde ye veya çekiçle sabitlenebilir. Dişli kafaları ek mekanik avantaj ve açık/yakın hız için eklenebilir.

 

 

Elektrik motoru aktüatörleri vananın manuel, yarı otomatik ve otomatik çalışmasına izin verir. Motor genellikle geri dönüşümlüdür ve açık ve yakın fonksiyonlar için kullanılır. Yüksek hızlı motor motor hızını azaltmak ve böylesi tork artırmak için bir dişli tren ile bağlanır. Aktüatör, vananın konumu veya motorun torku tarafından çalıştırılır. Motoru tamamen açık ve tamamen kapalı olarak otomatik olarak durdurmak için bir sınır anahtarı eklenebilir.

 

Solenoid işletilen vanalar, vana açma veya kapatmanın otomatik kontrolü için hidrolik sıvı kullanır. Manuel vanalar da hidrolik sıvı kontrol etmek için kullanılabilir; böylece yarı otomatik çalışma sağlar. Bir solenoid tasarlanmış bir elektromıknatıs olduğunu. Bir elektrik akımı uygulandığında, telin etrafında bir manyetik alan oluşturulur. Bir demir "T" veya piston manyetizma konsantre bobin merkezine konur. Demir güçlü bir manyetik iletken olduğundan ve hava olmadığı için, "T" manyetik alan tarafından manyetizmanın metal iletkenden %100 geçebileceği bir konuma çekilir. Hareket ettirilebilir "T" vananın aktüatör olarak hareket eder. Solenoid valfler, solenoid gücü ya açar ya da valf kapatır şekilde ayarlanabilir. Solenoid vanaların bir uygulaması pnömatik valf aktüatörleri gibi sistemlere hava sağlamaktır. Bu vanalar büyük sistemler için pratik değildir, çünkü boyut ve güç gereksinimleri aşırı olacaktır.

 

Pnömatik çalışan vanalar otomatik veya yarı otomatik olabilir. Bir hava sinyalini, gövdeye bağlı bir diyafram veya piston üzerinde hareket eden hava basıncı ile valf sap hareketine çevirerek çalışırlar. Pnömatik aktüatörler gaz vanalarında ve açık-yakın konumlandırmada kullanılmak üzere hızlı etki eder.

 

Hidrolik aktüatörler vananın yarı otomatik veya otomatik olarak konumlandırını sağlar. Ana buhar valfi gibi vanayı açmak için büyük bir kuvvet gerektiğinde kullanılırlar. Akışkan basıncı olmadan, yay kuvveti valfi kapalı konumda tutar. Sıvı odaya girer, basıncı değiştirir. Kuvvet yay kuvvetinden büyük olduğunda, piston yukarı doğru hareket eder ve valf açılır. Vanayı kapatmak için, hidrolik sıvı (su veya yağ gibi) pistonun her iki tarafına beslenirken diğer taraf boşaltılır veya kanayan bir şekilde beslenir.

 

Kendinden hareket ettirilmiş vanalar, vanayı konumlandırmak için sistem sıvısını kullanır. Bunlar genellikle kabartma vanaları, emniyet valfleri, kontrol vanaları ve buhar tuzakları bulunur. Bu aktüatörler sistemdeki sıvıyı kullandığından, harici güç gerekmez.

 

Bağlantı Türleri

 

Su vanaları için birçok bağlantı tipi vardır. Örnekler sıkıştırma parçaları, cıvata flanşları, kelepçe flanşları, birleşim bağlantıları, tüp parçaları, popo kaynak ve soket kaynak içerir. Giriş veya çıkış bağlantıları için iç veya dış iplikli su vanaları da mevcuttur.

  

Malzeme

 

Uygulamanız için bir vana seçerken su vanasında gövde ve disk malzemesi çok önemlidir. Önemli bir husus vücudun medyaya maruz kalıp kalmayacağıdır. Ortamın sıcaklığı ve korozifliği vanadaki malzemenin aşınmasını etkileyebilir. Su vanaları genellikle metal veya plastikten yapılır.

 

Metal su vanaları yapılır:

 

·         Alüminyum

·         Pirinç

·         Bronz

·         Dökme demir

·         Sünek demir

·         Bakır

·         Çelik

·         Paslanmaz çelik

Plastik su vanaları yapılır:

 

·         Asetal polimerlermükemmel yağlama, yorulma direnci ve kimyasal direnç sunar.

·         Polivinil klorür(PVC) iyi esneklik, pürüzsüz yüzeyler ve toksik olmayan özellikler sağlar.

·         Klorlu PVC(CPVC) yüksek sıcaklık uygulamaları için uygundur ve sıcak su dağıtımında kullanılır.

·         Politetrafloroetilen(PTFE) yüksek derecede kimyasal direnç ve düşük sürtünme katsayısı sergiler.

·         Polietilen(PE) olağanüstü elektriksel özelliklere sahip ancak düşük sıcaklık direncine sahip yumuşak, esnek ve sert bir plastiktir. Bu çatlama streseğilimli ve ultraviyole (UV) ışığa karşı zayıf direnci vardır.

·         Polipropilen(PP) PVC benzer, ancak UV, hava koşullarına ve ozon direnci nedeniyle maruz uygulamalarda kullanılabilir.

·         Poliviniliden florür (PVDF) iyi aşınma direnci ve mükemmel kimyasal direnç vardır, ancak yüksek sıcaklıklarda iyi performans göstermez.