About Flow control valve

Duş Kontrol Vanası Hakkında Bilgiler

Mega Yapı

Akış kontrol valfi, bir sıvının akışını veya basıncını düzenler. Kontrol vanaları normalde akış ölçerler veya sıcaklık göstergeleri gibi bağımsız cihazlar tarafından üretilen sinyallere yanıt verir.

Operasyon

 

Pnömatik aktüatör ve akıllı konumlandırıcı ile dünya kontrol vanası. Döngü akımı ve gövde hareketi görüntülenir.

Kontrol vanaları normalde aktüatörler ve konumlayıcılarla donatılmıştır. Pnömatik olarak çalıştırılan küresel vanalar ve diyafram vanaları birçok endüstride kontrol amaçlı yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak (modifiye) küresel ve kelebek vanalar gibi çeyrek turlu tipler de kullanılmaktadır.

 

Kontrol vanaları ayrıca hidrolik aktüatörlerle (hidrolik pilotlar olarak da bilinir) çalışabilir. Bu tip valfler aynı zamanda otomatik kontrol valfleri olarak da bilinir. Hidrolik aktüatörler basınç veya akış değişikliklerine yanıt verir ve valfi açar / kapatır. Otomatik kontrol vanaları harici bir güç kaynağı gerektirmez, yani sıvı basıncı bunları açmak ve kapatmak için yeterlidir.

 

Otomatik kontrol valfleri arasında basınç düşürme valfleri, akış kontrol valfleri, geri basınç sabitleme valfleri, yükseklik valfleri ve tahliye valfleri bulunur.

 

Uygulama

 

Algılama ve kontrol için kullanılan akım döngüleri örneği. Kullanılan akıllı vana konumlandırıcıya özel örnek.

Proses tesisleri, satışa sunulacak bir ürün üretmek için birbirine bağlanmış yüzlerce hatta binlerce kontrol döngüsüne sahiptir. Bu kontrol döngülerinin her biri, son ürünün kalitesini sağlamak için basınç, akış, seviye veya sıcaklık gibi bazı önemli proses değişkenlerini gerekli bir çalışma aralığında tutacak şekilde tasarlanmıştır. Her döngü, süreç değişkenini zararlı bir şekilde etkileyen bozulmaları alır ve dahili olarak oluşturur ve ağdaki diğer döngülerden etkileşim, süreç değişkenini etkileyen bozulmalar sağlar.

 

Bu yük bozukluklarının etkisini azaltmak için, sensörler ve vericiler proses değişkeni ve bunun istenen bazı ayar noktalarıyla ilişkisi hakkında bilgi toplar. Daha sonra bir kontrolör bu bilgiyi işler ve bir yük arızası meydana geldikten sonra işlem değişkenini olması gereken yere geri getirmek için ne yapılması gerektiğine karar verir. Tüm ölçüm, karşılaştırma ve hesaplama yapıldığında, bir tür son kontrol elemanı kontrolör tarafından seçilen stratejiyi uygulamalıdır. Proses kontrol endüstrilerindeki en yaygın nihai kontrol elemanı kontrol vanasıdır. Kontrol vanası, yük bozulmasını telafi etmek ve regüle edilen proses değişkenini istenen ayar noktasına mümkün olduğunca yakın tutmak için gaz, buhar, su veya kimyasal bileşikler gibi akan bir sıvıyı manipüle eder.