Definition of Ballcock and Types of Ballcock

Klozet Şamandırası/ Rezervuar İç Takım nedir?

Mega Yapı

 

Bir Rezervuar İç Takım(ayrıca balltap veya şamandıra valfi), taşma ve (düşük su basıncı durumunda) geri akıştan kaçınırken, tuvaletlerde bulunanlar gibi su tanklarını doldurmak için bir mekanizma veya makinedir. Modern ballcock, 1790'da Gaceta de Literatura Méxicana'da cihazı tanımlayan Meksikalı bir rahip ve bilim adamı olan José Antonio de Alzate y Ramírez tarafından icat edildi. Ballcock cihazı, 1797 yılında Edmund Cartwright tarafından buhar motorlarında kullanılmak üzere patentlenmiştir.

 

Tankın üst kısmına yakın monte edilmiş bir manivela ile içi boş sızdırmaz bir şamandıraya bağlanan bir valftan oluşur. Şamandıra genellikle top şeklindedir, bu nedenle ballcock adıdır. Valf gelen su kaynağına bağlıdır ve şamandıra ucuna monte edilmiş olan kol tarafından açılır ve kapanır. Su seviyesi yükseldiğinde, şamandıra onunla birlikte yükselir; önceden ayarlanan bir seviyeye yükseldiğinde, mekanizma kolu valfi kapatmaya ve su akışını kapatmaya zorlar. Bu negatif geri besleme ve oransal kontrolün bir örneğidir.

Sineklik valfi

Bir tuvaletin sapı döndürüldüğünde, bir çubuk veya zincir vasıtasıyla bir deşarj mekanizması etkinleştirilir. Mekanizma, sudan daha yavaş batmak üzere tasarlanmış, aşağıdaki klozetten çıkacak şekilde tasarlanmış bir kanatçığı valfı olabilir, böylece tank boşalır. Depo suyu seviyesi düştüğünde şamandıra iner ve doldurma valfini çalıştırır. Su ikmali için tanka beslenir ve kaseyi doldurmak için taşma borusuna daha küçük bir akış yönlendirilir. Kanatçık valfı kapandıktan sonra, doldurma valfinden gelen su akışı, tank seviyesi tekrar dolum hattına ulaşana kadar devam eder.

Sifon valfi

Birleşik Krallık'ta yaygın olan bir diğer tahliye mekanizması, bir sifon (veya sifon) 'dur. Çubuk veya zincir, ilk su şarjını sifona çeken bir pistonu kaldırır. Su sütunu sifon dirseğinin üzerinden geçtiğinde ve çıkış borusundan aşağı düşmeye başladığında, sifon hareketi, tanktaki su sifon girişinin altına düşene kadar tankı boşaltmaya devam eder.

 

Küresel vana

Deşarj işleminin sonuna doğru, ballcock su seviyesindeki düşüşe tepki verir ve tankı yeniden doldurur. Şamandıra veya vana başarısız olursa ve su seviyesinin dolum çizgisini aşmasına izin verirse, su taşma borusuna ve kaseye (kanatlı vana tipinde) veya bir dış tahliye kanalına (sifon tipinde) dökülecektir. Bu, su israfını durdurmasa da, tek noktalı bir vana arızasından sonra meydana gelecek olan taşmaları önler. Tipik olarak doldurma valfi, besleme hattından sızıntıyı önleyen bir bilyeli şaftlı rondela ile sabitlenir.

 

Bu cihazlar çoğu donanım, sıhhi tesisat arzı ve ev geliştirme mağazasında satılmaktadır.

 

Gecikme valfleri, seviye düşük seviyeye düşene kadar dolumu geciktiren İngiltere'de daha yaygın hale gelmektedir. Bu, su kaynağının kısa döngüsünü önler.